Glass Classes

Want to try working with glass?
We have just the thing! From trying your hand in our hot glass studio to getting creative in one of our glass fusing classes, we have something for everyone. Check out our variety of glass fusing classes, sign up for a Make Your Own class in our hot shop, or drop-in on most Saturdays and Sundays to make a Project on the Porch. We hope you'll love working with glass just as much as we do!
-
Make Your Own - Hot Glass
- Regular price
- $75.00
- Regular price
-
- Sale price
- $75.00
- Unit price
- per
Sold Out- Regular price
- $75.00
- Regular price
-
- Sale price
- $75.00
- Unit price
- per
Sold Out -
Projects on the Porch (P.O.P)
- Regular price
- $25.00
- Regular price
-
- Sale price
- $25.00
- Unit price
- per
Sold Out- Regular price
- $25.00
- Regular price
-
- Sale price
- $25.00
- Unit price
- per
Sold Out -
Private Glass Fusing Class- 45 minutes
- Regular price
- From $250.00
- Regular price
-
- Sale price
- From $250.00
- Unit price
- per
Sold Out- Regular price
- $250.00
- Regular price
-
- Sale price
- $250.00
- Unit price
- per
Sold Out -
Cookie/Candy Tray - Fused Glass
- Regular price
- $50.00
- Regular price
-
- Sale price
- $50.00
- Unit price
- per
Sold Out- Regular price
- $50.00
- Regular price
-
- Sale price
- $50.00
- Unit price
- per
Sold Out -
Snowflake or Wreath - Fused Glass
- Regular price
- $25.00
- Regular price
-
- Sale price
- $25.00
- Unit price
- per
Sold Out- Regular price
- $25.00
- Regular price
-
- Sale price
- $25.00
- Unit price
- per
Sold Out -
Holiday Scene or Tree - Fused Glass
- Regular price
- $25.00
- Regular price
-
- Sale price
- $25.00
- Unit price
- per
Sold Out- Regular price
- $25.00
- Regular price
-
- Sale price
- $25.00
- Unit price
- per
Sold Out -
Iridescent Platter - Fused Glass
- Regular price
- $50.00
- Regular price
-
- Sale price
- $50.00
- Unit price
- per
Sold Out- Regular price
- $50.00
- Regular price
-
- Sale price
- $50.00
- Unit price
- per
Sold Out -
Translucent Patchwork Platter - Fused Glass
- Regular price
- $50.00
- Regular price
-
- Sale price
- $50.00
- Unit price
- per
Sold Out- Regular price
- $50.00
- Regular price
-
- Sale price
- $50.00
- Unit price
- per
Sold Out -
Draped Candle Holder - Fused Glass
- Regular price
- $40.00
- Regular price
-
- Sale price
- $40.00
- Unit price
- per
Sold Out- Regular price
- $40.00
- Regular price
-
- Sale price
- $40.00
- Unit price
- per
Sold Out -
Snowflake - Fused Glass
- Regular price
- $25.00
- Regular price
-
- Sale price
- $25.00
- Unit price
- per
Sold Out- Regular price
- $25.00
- Regular price
-
- Sale price
- $25.00
- Unit price
- per
Sold Out -
Wreath - Fused Glass
- Regular price
- $25.00
- Regular price
-
- Sale price
- $25.00
- Unit price
- per
Sold Out- Regular price
- $25.00
- Regular price
-
- Sale price
- $25.00
- Unit price
- per
Sold Out -
Contemporary Outdoor Art - Fused Glass
- Regular price
- $50.00
- Regular price
-
- Sale price
- $50.00
- Unit price
- per
Sold Out- Regular price
- $50.00
- Regular price
-
- Sale price
- $50.00
- Unit price
- per
Sold Out -
Tie Dye Centerpiece - Fused Glass
- Regular price
- $50.00
- Regular price
-
- Sale price
- $50.00
- Unit price
- per
Sold Out- Regular price
- $50.00
- Regular price
-
- Sale price
- $50.00
- Unit price
- per
Sold Out -
Fossil Vitra - Fused Glass
- Regular price
- $75.00
- Regular price
-
- Sale price
- $75.00
- Unit price
- per
Sold Out- Regular price
- $75.00
- Regular price
-
- Sale price
- $75.00
- Unit price
- per
Sold Out -
Introduction to Powder Printing - Fused Glass
- Regular price
- $75.00
- Regular price
-
- Sale price
- $75.00
- Unit price
- per
Sold Out- Regular price
- $75.00
- Regular price
-
- Sale price
- $75.00
- Unit price
- per
Sold Out -
Textured Soap Dish - Fused Glass
- Regular price
- $25.00
- Regular price
-
- Sale price
- $25.00
- Unit price
- per
Sold Out- Regular price
- $25.00
- Regular price
-
- Sale price
- $25.00
- Unit price
- per
Sold Out -
Foil Reactions - Fused Glass
- Regular price
- $50.00
- Regular price
-
- Sale price
- $50.00
- Unit price
- per
Sold Out- Regular price
- $50.00
- Regular price
-
- Sale price
- $50.00
- Unit price
- per
Sold Out -
Critter - Fused Glass
- Regular price
- $25.00
- Regular price
-
- Sale price
- $25.00
- Unit price
- per
Sold Out- Regular price
- $25.00
- Regular price
-
- Sale price
- $25.00
- Unit price
- per
Sold Out -
Platter Class - Fused Glass
- Regular price
- $50.00
- Regular price
-
- Sale price
- $50.00
- Unit price
- per
Sold Out- Regular price
- $50.00
- Regular price
-
- Sale price
- $50.00
- Unit price
- per
Sold Out -
Garden Stake - Fused Glass
- Regular price
- $25.00
- Regular price
-
- Sale price
- $25.00
- Unit price
- per
Sold Out- Regular price
- $25.00
- Regular price
-
- Sale price
- $25.00
- Unit price
- per
Sold Out -
P-M-K - Fused Glass
- Regular price
- $25.00
- Regular price
-
- Sale price
- $25.00
- Unit price
- per
Sold Out- Regular price
- $25.00
- Regular price
-
- Sale price
- $25.00
- Unit price
- per
Sold Out -
Jewelry - Fused Glass
- Regular price
- $50.00
- Regular price
-
- Sale price
- $50.00
- Unit price
- per
Sold Out- Regular price
- $50.00
- Regular price
-
- Sale price
- $50.00
- Unit price
- per
Sold Out -
Retro Dish - Fused Glass
- Regular price
- $50.00
- Regular price
-
- Sale price
- $50.00
- Unit price
- per
Sold Out- Regular price
- $50.00
- Regular price
-
- Sale price
- $50.00
- Unit price
- per
Sold Out -
Copper Coasters - Fused Glass
- Regular price
- $25.00
- Regular price
-
- Sale price
- $25.00
- Unit price
- per
Sold Out- Regular price
- $25.00
- Regular price
-
- Sale price
- $25.00
- Unit price
- per
Sold Out -
Holiday Scene - Fused Glass
- Regular price
- $25.00
- Regular price
-
- Sale price
- $25.00
- Unit price
- per
Sold Out- Regular price
- $25.00
- Regular price
-
- Sale price
- $25.00
- Unit price
- per
Sold Out -
Tree - Fused Glass
- Regular price
- $25.00
- Regular price
-
- Sale price
- $25.00
- Unit price
- per
Sold Out- Regular price
- $25.00
- Regular price
-
- Sale price
- $25.00
- Unit price
- per
Sold Out -
Pumpkin / Ghost Stake - Fused Glass
- Regular price
- $25.00
- Regular price
-
- Sale price
- $25.00
- Unit price
- per
Sold Out- Regular price
- $25.00
- Regular price
-
- Sale price
- $25.00
- Unit price
- per
Sold Out